Близо 3000 домове в Асеновград безплатно ще подменят печките на твърдо гориво с климатици
Информационен форум в Асеновград показва ползите от смяната на отоплителните уреди
Уникален шанс да подменят безплатно своите печки на твърдо гориво с климатици, термопомпи, камини и радиатори за отопление на пелети или фотоволтаици ще имат близо 3000 домакинства в Асеновград, благодарение на проекта “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Асеновград”, по който Община Асеновград работи успешно от няколко месеца. Проектът е финансиран с евросредства и от републиканския бюджет, като досега подадените заявления по “Замени безплатно стария отоплителен уред с нов!” са близо 900. Това стана ясно на проведения в заседателната зала на общинска администрация в Асеновград информационен форум, в който експерти разясниха ползите от подобряване качеството на атмосферния въздух в община Асеновград.
На семинара бяха обсъдени етапите на изпълнение, предимствата и ползите от реализиране на проектното предложение, както за околната среда и въздуха, така и конкретно за здравето на жителите на града и населените места в района.
Проектът ,,Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Асеновград“ е изключително полезен за региона и с огромно социално и обществено значение, коментират експерти.
На събитието, чийто домакин бе кметът на общината д-р Христо Грудев, присъстваха
и зам.-кметовете на Асеновград – инж. Петър Петров, д-р Теньо Манолов и инж. Стоян Димитров, общински експерти, медии, граждани.
В основната презентация по проекта Иво Желев – представител на ДЗЗД ,,Грий Еър“, както представители на различни институции поднесоха важна информация за чистотата на въздуха и последствията от неговото замърсяване породено от ползването на отоплителни уреди на твърдо гориво. Статистики по темата, лекции и презентации изнесоха Назиле Скендер от РИОСВ – Пловдив, Любена Владимирова от РЗИ – Пловдив, Севдалин Гешев (НИМХ), д-р Росица Иванчева (пулмолог) и Андрей Змийчаров (РСПБЗН – Асеновград). Те споделиха експертно мнение за опасността от нарастващата тенденция към замърсяването на въздуха с фини прахови частици и пагубното им влияние върху човешкото здраве, мотивирайки твърденията си с предварително подготвени количествени данни.
Ето как можете да замените безплатно своя стар отоплителен уред с нов, при това безплатно!
Подавате заявление в офиса на изпълнителя на проекта “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Асеновград”, финансиран с евросредства и от републиканския бюджет. Заявлението може да се подаде в читалище Родолюбие, където е офисът, както и по електронен път.
Следва проверка в дома ви, първите комисии по подадените вече 830 заявления тръгват от началото на декември. Проверката ще установи дали наистина се отоплявате на печки с твърдо гориво и/или нафта.
Ако проверката е валидна, следва подписване на договор за безвъзмезден демонтаж и изнасяне на старите уреди, които отиват за рециклиране, както и за монтаж на съответните нови, за които кандидатствате и които са придружени с 24-месечна гаранция плюс безплатна профилактика веднъж годишно.
Демонтажът и монтажът се извършват в рамките на 2-3 дни и не през отоплителния период, а най-рано – в късна пролет.
Не можете да местите вече монтираните екоуреди, нито да ги продавате за срок от 5 години от извършването на безплатната услуга.
Едно домакинство може да кандидатства за до: 3 климатика или 3 камини за пелети и 4 радиатора за камините; фотоволтаици се поставят само на обособени частни имоти – тип къща и мощността им е максимум 4 kw.
Фотоволтаици се поставят само на кандидати, които са на енергийни помощи, т.е. социално слаби, като за тази опция капацитетът е 65 домакинства.
Това разказаха на специално събитие в община Асеновград, организирано от кмета д-р Христо Грудев и неговата администрация, изпълнителите на проекта заедно с представители на РИОСВ-Пловдив, РЗИ-Пловдив, Метеорологичен контрол, Пожарната команда, както и пулмолог от Университетска болница “Свети Георги”.
ЗАЩО Е ДОБРЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ?
Асеновград е в ТОП 4 на общините, които не са областни центрове, по мръсен въздух заедно с Несебър, Димитровград и Горна Оряховица. Другите в ТОП 20 на повече от допустимата концентрация на фини прахови частици са 16 областни центрове, сред които и Пловдив, пише електронното издание Аsenovgrad-online.com.
Според медията годишно 150 жители на Асеновград си отиват заради мръсен въздух. Заболяванията са от ХОББ, през белодробни фибрози, асма, белодробен спазъм, рак на белия дроб и се регистрират както при възрастни, така и при деца.
Най-голямото замърсяване на въздуха с ФПЧ 10 е от отопление на твърдо гориво и нафта, както и готвенето по този начин – в световен мащаб цели 57% срещу всякакъв друг вид замърсяване на атмосферата – от превозни средства до пожари, запалени стърнища, прашни пътища и пр.
Годишно в България си отиват около 15 хиляди вследствие на замърсен въздух.
ЦЕЛТА НА ПРОЕКТА
Проектът “Подобряване качеството на атмосферния въздух в Асеновград”, чийто бенефициент е община Асеновград, е на стойност 27 319 011 лв. От тях 23 млн. са европейско финансиране, а 4 млн. – от държавния бюджет. Данъкоплатците от община Асеновград плащат 0 лева 00 стотинки.
Срокът за изпълнение е до 2029 година, но ако се забавите, може да завиждате на съседа ви, че се е възползвал на време, докато сте дремели, защото…
За община Асеновград са предвидени 7000 климатици, 9 термопомпи за специфични сгради, 523 камини за пелети и 429 радиатора за въпросните камини, както и 65 фотоволтаика. След изчерпването им, ще си ги купувате и монтирате на пазарни цени.
Заб.
Мерките са в изпълнение на проект №BG16FFPR002-5.001-0003 „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Асеновград“, по приоритет 5 „Въздух” на Програма „Околна среда“ 2021 г. – 2027 г.